Platenie parkovného mobilným telefónom

Od októbra nebudú musieť obyvatelia a návštevníci Viedne zúfalo hľadať správne mince do parkovacích automatov. Parkovné v centre mesta budú môcť uhradiť pomocou svojich mobilných telefónov. Nový spoplatňovací systém M-Parking bol vyvinutý v spolupráci firiem Siemens a Mobilkom Austria.

Platenie parkovného mobilným telefónom


Od októbra nebudú musieť obyvatelia a návštevníci Viedne zúfalo hľadať správne mince do parkovacích automatov. Parkovné v centre mesta budú môcť uhradiť pomocou svojich mobilných telefónov. Nový spoplatňovací systém M-Parking bol vyvinutý v spolupráci firiem Siemens a Mobilkom Austria. Počas trojmesačnej skúšobnej prevádzky vyskúšalo nový systém 1 000 respondentov. Po jej ukončení v marci 2003 bola mienka jasná. 90 percent respondentov ohodnotilo projekt ako veľmi dobrý alebo dobrý.
Nový systém je jednoduchý a k dispozícii je každému. Užívateľ zadá číslo svojho mobilného telefónu a svoju štátnu poznávaciu značku na internetovú adresu www.m-parking.at a kreditnú kartu použije na zaplatenie určitého počtu parkovacích hodín. Vodič, ktorý chce využiť zónu krátkodobého parkovania, zašle textovú správu (SMS) obsahujúcu požadovanú dĺžku parkovania na zvláštne servisné číslo. O niekoľko sekúnd dostane formou SMS správy potvrdenie. Služba má aj ďalšiu praktickú výhodu. Desať minút pred uplynutím času parkovania dostane používateľ upozornenie. Vodič, ktorý sa zatúlal ďaleko do obchodov nemusí bežať späť k svojmu vozidlu. V pohode môže predĺžiť dobu parkovania sediac v kaviarni alebo stojac v skúšobnej kabíne.
Pracovníci parkovacej služby budú sledovať virtuálne parkovacie lístky pomocou najmodernejšej bezdrôtovej technológie – vreckovými počítačmi vybavenými GPRS. Zariadenie je stále napojené na centrálny server. Po zadaní čísla poznávacej značky systém rýchlo zistí, či bolo parkovné uhradené. Ak nie, počítač vydá lístok prostredníctvom zabudovanej minitlačiarne.Súčasťou tejto tlačovej správy je aj obrázok, ktorý nájdete na:
http://w4.siemens.de/en2/html/press/newsdesk_archive/index.html

Beata Kujanova,
Stiahnuté z Developer.sk