UniView 2.0 - univerzálny prehliadač

Dnes by som Vám rád predstavil prehliadač rôznych druhov formátov, ktorý sa vďaka svojím schopnostiam dosť odlišuje od iných prehliadačov. Viac sa dočítate v nasledujúcom článku.


Na otestovanie som dostal aktuálnu verziu 2.0, ktorú si môžete zadarmo tu (Uniview je totiž freeware). Autorom programu je Andrej Kruták (krutak@gymrk.sk). Už názov napovedá, že sa jedná o univerzálny prehliadač, čoho dôkazom je aj podpora 112 zväčša multimediálnych formátov.

Inštalácia programu bola rýchla a prebehla bez problémov. K dispozícií je možnosť nainštalovať aj SDK (Software Development Kit) na vývoj pluginov pre UniView. Asociáciu súborov považujem za pomerne premyslenú a inteligentnú. Program sa však nedal nainštalovať na starší Windows NT

Takto vyzerá úvodná obrazovka programu po nainštalovaní:

Úvodná stránka programu


Funkcie programu sú rozdelené na štyri časti: na prácu s binárnymi, textovými, grafickými a multimediálnymi súbormi.

Funkcie na prácu s binárnymi súbormi sú sústredené do ponuky Binarny. Nachádzajú sa tu štandardné nástroje, ktoré uľahčia prácu s veľkými blokmi binárnych dát

V ponuke Text nájdete všetko, čo budete potrebovať pri písaní a spracovávaní textových súborov. Mne osobne chýbal výkonnejší nástroj na vyhľadávanie reťazcov založený na princípe regulárnych výrazoch a pod. Program samozrejme automaticky zalamuje textové súbory. Uniview interne nepodporuje viacnásobné undo, ktoré je k dispozícií iba po doinštalovaní rozhrania RichEdit 2.0. Ako veľké plus berem farebné odlyšovanie syntaxe, ktoré podporuje viacero programovacích jazykov.

Okrem podpory veľkého množstva obrázkových súborov UniView podporuje celoobrazovkový režim, nastavenie štýlov zobrazovania (100%, fit to window), nastavenie rýchlosti a rozsahu zvačšovania. UniView dokáže obrázky aj editovať. K dispozícií sú však len jednoduché editačné nástroje (pero, kvapátko, výplň, text, ...)
Lokálne úpravy nie sú silnou stránkou Uniview-u, čo však nemôžem povedať o editácií farieb, ktorá je na vynikajúcej úrovni. V univiewe môžete meniť počet farieb obrázku, nájdete tu histogram, užívateľské filtre, a pod. Pre Uniview nieje problém transformácia negatívov filmov do pozitívu + korekcia červenkastého zafarbenia negatívu.

Histogram

Pri väčšine podobných programov mi chýbali nástroje na zautomatizovanie určitej činnosti pri veľkých množstvách súborov. Uniview plne podporuje hromadnú konverziu súborov, nechýba ani hromadná aplikácia filtrov na obrázok pomocou skriptovacieho jazyka, ktorá nebýva štandardom ani pri oveľa zložitejších programoch. Poteší aj tvorič náhľadov, čiže zmenšenín obrázkov, alebo vyhľadávač duplicitných súborov, či nástroj na prezentácie.

Vlastné používateľské filtre

Hromadná konverzia

Záver: Uniview je skvelý program na prezeranie širokého rozsahu súborov, ktorý vopchá do vrecka naraz viacero prehliadačov. Doporučujem ho ako vhodnú alternatívu k AcdSee.

Dev, noemail@noemail.com
Stiahnuté z Developer.sk