Pixel32 Tutorial II. - Plastický text

Autor vynikajúceho grafického programu Pixel32 nám ponúka ďalšiu časť seriálu, v ktorom sa môžete dozvedieť zaujímavé informácie a naučiť sa robiť atraktívne a efektné obrázky pomocou Pixelu. Dnes to bude návod ako urobiť "plastický" text.

Tak a máme tu ďaľší tutorial, tentokrát pre začiatočníkov, bol som totiž upozornený, že som pri tom predchádzajúcom položil latku príliš vysoko a nevysvetlil presný postup. Odteraz budem písať tutorialy vždy striedavo pre začiatočníkov a pre pokročilejších grafikov. Pre väčšiu divácku príťažlivosť však plánujem interaktívnejšie tutorialy, v ktorých budete mať na výber kam bude tutorial pokračovať a z jedného tutorialu tak získate viac informácií a tipov naraz.

1. Na začiatok si vytvoríme obrázok a vymyslíme nejaké pozadie, rozmery obrázku a typ pozadia je na vás, rozmyslite si kde výsledný obrázok (logo) použijete.2. A teraz už pekne po poriadku. Vytvoríme si novú textovú vrstvu do ktorej vložíme ľubovoľný text (funkcia Text v okne Tools), odporúčam použiť tučnejšie písmo príp. kurzívu s nie príliš zložitými tvarmi jednotlivých znakov, viď. obrázok.3. Vrstvu s textom teraz mierne rozostríme, použijeme na to efekt Gaussian blur s polomerom 2 (menu Efekty/Blur/Gaussian blur).4. V okne vrstva zamkneme priesvitnosť vrstvy s textom aby sme pri tomto kroku neprišli o samotný text a vyplníme vrstvu vzorkou, napr. dreva. Na vyplnenie vrstvy použijeme funkciu Vyplniť z menu Editácia a namiesto farby vyberieme položku Aktívna vzorka. Vzorku si môžete vybrať v tzv. toolbare, ktorý je umiestnený hneď pod hlavným menu. Priesvitnosť teraz odomkneme.5. Pri tomto kroku prekonvertujeme farby vo vrstve z textom na odtieňe šedej funkciou z menu Obraz/Upraviť/Desaturácia. Konvertujte iba v prípade, že vybraná vzorka príliš neladí s vašim pozadím ako sa to stalo mne.6. Teraz na vrstvu aplikujeme Bevel efekt z menu Efekty/Special/Bevel. Pohrajte sa trochu s nastaveniami aby ste dosiahli takýto výsledok.7. Aby náš text lepšie vynikol, vytvoríme tieň efektom z menu Efekty/Render/2D Shadow. Nastavenia tieňa nechám na vás, určite máte lepší vkus.8. "Štastlivci", ktorí už majú verziu Pixel32 v0.99.8 môžu nastaviť typ vrstvy v okne Vrstva na Overlay (Prekrytie) a obrázok je hotový.9. Ak sa vám však zdá, že text je príliš ostrý, môžete vymeniť kroky č.3 a č.4 a na vrstvu s pozadím môžete aplikovať efekt z menu Efekty/Deformation/Pattern displace s tou istou vzorkou akú ste použili na vyplnenie textovej vrstvy.       s pozdravom, Pavel Kanzelsberger

http://pixel32.box.sk

Developer,
Stiahnuté z Developer.sk