GIMP-vyspelý grafický editor nielen pre svet Unixu

Tento veľmi známy a uznávaný grafický editor nie je treba v Linuxovom svete nejak zvlášť predstavovať. Ja som sa rozhodol vyskúšať najnovšiu verziu, ktorá je dostupná aj pre platformu Windows. A že moje dojmy boli viac než dobré by som Vás rád presvedčil v tejto recenzii.


S týmto na prvý pohľad nenápadným programom som sa po prvý krát stretol asi tak pred rokom keď som si doma nainštaloval RedHat Linux vo verzii 5. Už predtým som veľa krát rozmýšľal na možnosťami linuxákov v oblast grafických programov a vždy mi z toho veľa možností nevyšlo. Prvá verzia GIMPU sa objavila v roku 1995 a jej vydanie mala na svedomí dvojica Spencer Kimball a Peter Mattis, ktorý v tomto roku uviedli prvú vývojovú verziu GIMPu. Na jednej strane to bolo niečo revolučné, pretože podobný program dovtedy v prostredí X window chýbal, avšak na druhej táto verzia bola ešte dosť nestabilná a obsahovala ešte veľa nedostatkov. Napríklad celý obrázok sa uchovával v pamäti ako bitmapa a z tohto dôvodu dokázal pracovať len s obrázkami do veľkosti asi 1280x1024. Okrem toho bol aj dosť pomalý.

Neskôr sa ale k projektu pripojilo veľa ďalších vývojárov a začala sa tvrdá práca na projekte. V tomto období bol v podstate celý program prepísaný a pre jeho účely bola uvedená aj nová knižnica GUI, konkrátne GTK (GIMP toolkit), ktorá je v tomto období asi najlepšia GUI knižnica dostupná pre X window. Nie je príliš veľká a rýchlosť je jej najlepšou zbraňou. Naviac Gimp v súčasnosti podporuje viac vrstiev (Layers) a má svoju správu pamäti pre väčšie obrázky, čo v predchádzajúcej verzii chýbalo.

Inštalácia a prvý dojem Inštalačný balík programu GIMP je možné si stiahnúť na adrese: http://www.gimp.org/~tml/gimp/win32/. Po downloade vám GIMP odkusne cca 9 MB z Vášho hardisku. Keď sa vám podarí inštačky rozbaliť čaká vás veľmi jednoduchá inštalácia tohto programu, ktorá nezaberie ani 2 minúty.

Po prvom spustení samotného programu a klasických úvodných ceremóniách, ako asociácia jednotlivých grafických formátov a podobne, na vás čaká niečo nové. Nejedná sa o židnu pracovnú plochu podobnú Adobe Photoshopu, Paint Shop Pro, alebo inému komerčnému grafickému software v tejto oblasti. Keď ste už náhodou videli GIMPa pracovať na linuxe určite viete o čom hovorím. Jediné čo sa zobrazí na pracovnej ploche je jednoduchá lišta nástrojov a poprípade aj nejaký ten tip, ktorý vám okrem iného povie že kliknutím pravým tlačítkom myši na otvorený obrázok sa vám zobrazí nástrojové menu, pomocou ktorého sa vykonávajú všetky funkcie spojené s upravovaním vami vytvorenej grafiky. Určite si poviete, trochu sparťanské prevedenie grafického programu a máte pravdu. To isté som si povedal aj ja. Ale pozor! Iba potiaľ sa budete trochu znechutene tváriť pokiaľ si GIMP "trochu neoťukáte".

Samotné použitie programu a jeho funkcie Ako prvú vec čo som urobil bolo, otvoril som si ako tradične naše logo - Developer Zone a začal som naň aplikovať všetky možnosti GIMPu. Zistil som, že by to trvalo asi dosť dlho pretože funkcií má tento program skutočne neúrekom a je len veľmi ťažké vyskúšať ich všetky a opísať v jednom článku.

Sústreďme sa aspoň na niektoré. Aj GIMP podobne ako väčšina jemu podobných programov dovoľuje vyberať štvorcové, eliptické, jednofarebné, alebo ručne či bezierovou krivkou ohraničené oblasti. Má však naviac menu Intelligent Scissors. Zadáte body na hranici oblasti, ktorú chcete vybrať a GIMP ju spojí krivkou tak, aby hranica išla pokiaľ možno po rovnakej farbe. Je potom veľmi jednoduché oddeliť objekt na obrázku od pozadia, aj napriek tomu že pozadie nie je jednofarebné. Všetky tieto nástroje podporujú antialiasing a okrem toho aj feather, čiže rozmazanie vybranej oblasti do vzdialenosti zvoleného počtu pixlov. Skutočne sa s tým dajú robiť pekné veci.

Zamerajme sa teraz na klasické nástroje, ktoré by mal štandardne obsahovať každý poriadny produkt v tejto oblasti. Kresliť je možné pomocou tužky, štetcom a sprejom, gumovať, rozmazávať, alebo vyplňovať farbou alebo vzorom. Zaujímavým nástrojom je Transform tool, ktorý umožňuje vybrané oblasti zväčšiť, zmenšiť, skosiť, alebo pespektívne zkresliť danú oblasť. GIMP taktiež obsahuje nástroje na kopírovanie, posúvanie, prevracanie, písanie textu a retušovanie. Má taktiež veľkú sadu funkcií pre nastavovanie parametrov obrázkov - kontrast, jas, gamma korekcie, teplota farieb a podobne. Okrem toho sa dajú obrázky konvertovať medzi paletami RGB, Indexed a Grayscale. Práve pri tomto som narazil na jeden malý problém. Keď som chcel uložiť obrázok ako *.gif, nemohol som to urobiť potiaľ, pokým som neprekonvertoval RGB na Grayscale, alebo Indexovanú. Ďalšou kapitolou sú vrstvy, alebo Layers. Obrázok sa môže skladať z viacerých vrstiev, ktoré sú čiastočne priehľadné a položené na seba. GIMP má u každej vrstvy alpha kanál a preto sa môžu jednotlivé vrstvy prelínať. Nastavením jenotlivých vrstiev pre vzájomné spájanie je možné jednotlivé vrstvy napríklad sčítať, násobiť a podobne.

A takto by som mohol pokračovať ďalej. Mohol by som vám ešte opísať použitie filtrov v GIMPe, ktorých som mimochodom narátal okolo 200 a skutočne niektoré z nich sú špičkové. Taktiež by som sa mohol rozpísať o rozšíriteľnosti a o pluginoch, ktorých je veľké množstvo .... Ale nie je účelom otravovať vás s nejakým siahodlhým článkom. Ja som vám len chcel predstaviť nového hráča na poli Windows, ktorý určite zamieša karty medzi grafickými editormi. Jeho výhodou sú veľké možnosti použitia a v neposlednom rade je to cena. Áno GIMP je ZDARMA, takže za málo peňazí dostanete veľa muziky a ešte akej muziky. Ja som s GIMPom skutočne spokojný a odporúčam ho do pozornosti aj vám. V súčasnosti je k dispozícii verzia 1.1.9 a stiahnúť si ju môžte na dolu uvedenej adrese.

Kde sa o GIMPe dozviete viac:

Developer,
Stiahnuté z Developer.sk