PHP Editor V2.1.0.10

Ak pracujete s PHP a tvoríte webovské stránky, určite ste už zháňali nejaký kvalitný editor na ich editovanie. Kvalitných HTML/Text editorov je v poslednej dobe veľké množstvo, ale typický PHP editor je možné nájsť len ťažko.

Jednou zo svetlých výnimiek v tejto oblasti je zaujímavý PHP/HTML editor s názvom PHP Editor V2.1.0.10, ktorého autorom je Marian Vasile. PHP editor je klasickým zástupcom "non-wysiwyg" editorv webovských stránok s bežnými funkciami, ktoré poskytujú tieto programy. Avšak so zvýšeným dôrazom na prácu s PHP.

PHP Editor poskytuje programátorovi v PHP možnosť vytvárania klasických php, phtml, php3 ... scriptov, ale aj klasických html súborov. Vzhľad programu by sa dal charakterizovať ako "klasický engine" html/text editorov. Samozrejmosťou je automatické farebné zvýrazňovanie tagov, ako pre php, tak aj pre html súbory - plne editovateľné. Už vytvorený script je možné nechať skontrolovať pomocou funkcie "Check syntax", resp. ošetriť nejaké syntaktické chyby v kóde. Výstup vytvoreného html kódu je možné skontrolovať pomocou funkcie "external preview". Ak dokončíte nejaký php súbor určite chcete poznať výstup vašej práce a ak nemáte nainštalovaný interpret PHP+webserver bude to asi problém. Avšak s PHP Editorom to až taký problém nebude. Stačí ako budete mať spustený php interpret (najnovšia verzia PHP4 je k dispozícii na stránkach http://www.php.sk, alebo http://www.php.net).

Veľkou výhodou PHP Editora je jeho veľkosť. Celý program má zhruba 550 kB a nie je potrebné ho inštalovať. Nevýhodou programu je nefunkčnosť niektorých funkcií, ale pracoval som s ním iba krátko takže k detailom som sa nedostal. Každopádne ak pracujete s PHP si tento editor vyskúšajte. Keď Vám nebude vyhovovať, jednoducho ho vymažte a vráťte sa ku svojmu pôvodnému html editoru :)

PHH Editor je free a môžete ho nájsť na tejto adrese: http://www.phpeditor.f2s.com/PHPEditor.htm.

Developer,
Stiahnuté z Developer.sk