Siemens vsádza na technológiu Wireless JavaTM

Koncern Siemens oznámil, že so spoločnosťou SUN Microsystems podpísal rozsiahlu licenčnú dohodu o technológii Java. Na základe zmluvy budú vybrané modely mobilných telefónov Siemens a luxusné bezdrôtové zariadenia (Smart Devices) budúcej generácie vybavené platformou Java 2 Micro Edition. Prvý produkt s platformou Java by sa mal na trhu objaviť v prvom polroku 2001.


S platformou Java 2 Micro Edition budú môcť užívatelia mobilných spojov použiť množstvo aplikácií priamo zo servera - od hier a zábavných programov, cez miestne informácie ako oznamy o podujatiach alebo cestné mapy, až po bezpečnostné funkcie. V podstate by mobilný telefón mohol prevziať viaceré funkcie podobné PC, ktoré prebiehajú online ako aj offline, pričom užívateľ profituje z interaktívnych a animovaných obsahov.

Siemens sa rozhodol pre túto otvorenú platformu, aby využil výhody technológie Java a jej stále rastúceho spoločenstva vývojárov. Pre prevádzkovateľov siete a providerov aplikačných služieb (application service providers), ktorí pre užívateľov mobilnej komunikácie vyvíjajú mimoriadne náročné a individuálne mobilné služby, sa týmto krokom ponúkajú vynikajúce obchodné možnosti.

Siemens zavedie rozsiahly program pre vývojárov technológie Wireless Java, aby mohol v budúcnosti disponovať testovacími zariadeniami a vývojovým a testovacím softwarom. Prvá konferencia vývojárov by sa mala uskutočniť už vo februári 2001. Vývojári, ktorí sa prihlásia včas, získajú ešte pred uvedením produktu na trh exkluzívny prístup k informáciám, produktom, konzultáciám, diskusným fóram a k downloadovaniu nových softwarových nástrojov.

"Chceme zabezpečiť, aby v rozhodujúcej fáze revolúcie mobilnej komunikácie stál Siemens v predných líniách. Platforma Java patrí v súčasnosti k najrozšírenejším internetových technológiám. Mobilné telefóny Siemensu s technológiou Java preto užívateľom, vývojárom a prevádzkovateľom otvoria mobilný svet neobmedzených možností", povedal viceprezident marketingu globálnych produktov Siemens Communications Devices Georges Boulloy.

"Využitím rôznych funkcií platformy Java pri mobilných telefónoch ponúka Sun výrobcom prístrojov a prevádzkovateľom úplnú voľnosť pri vývoji a ponuke služieb, ktoré sú šité na mieru želaniam a požiadavkám užívateľov. Vďaka výberu technológie Java sa Siemens stane rozhodujúcim spolutvorcom nasledujúcej fázy vývoja mobilných aplikácií," uviedol riaditeľ produktového marketingu spoločnosti SUN Consumer Technologies Curtis Sasaki.

V Ázií už existuje prvá kooperácia s prevádzkovateľom siete mobilnej komunikácie. Hongkongská spločnosť SmarTone plánuje nasadiť zariadenia Siemens s technológiou Java. "Spoluprácou s lídrami trhu a využitím príslušného Java know-how môže SmarTone svojim zákazníkom ponúknuť nové zákaznícky orientované interaktívne služby s vylepšeným povrchom," potvrdil výkonný riaditeľ SmarTone Mobile Communication Limited Ian Stone. Okrem toho aj poprední prevádzkovatelia mobilných sietí v Európe prejavili záujem o budúcu spoluprácu so Siemens.

Divízia Information and Communication Mobile (ICM) koncernu Siemens s 26 tis. pracovníkmi a obratom 6 mld. eur za prvých deväť mesiacov obchodného roka 1999/2000 pokrýva kompletný obchod s technikou pre mobilnú komunikáciu tak na strane komunikačných zariadení, ako aj sieťových technológií a aplikácií. Produktové spektrum zariadení pre komunikáciu siaha od mobilných telefónov a kariet ISDN, cez mobilné organizéry, až po šnúrové a bezdrôtové telefóny. Ponuka produktov v oblasti mobilnej infraštruktúry pozostáva zo základňových staníc, techniky do ústrední až po aplikácie a inteligentné siete. Bratislava, september 2000

Developer,
Stiahnuté z Developer.sk