Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Nedeľa, 24. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 330 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    MySQL časť prvá - inštalácia a konfigurovanie

Vítam vás v novom seriáli na našich stránkach, ktorý bude venovaný tomu, bez čoho by dynamické stránky neboli zrejme vôbec vo svete internetu. Áno, v tomto seriáli sa budeme venovať databázam a konkrétne si "posvietime" na v súčasnosti asi anjobľúbenejší databázový server využívaný množstvom ISP - MySQL.


MySQL si získava svoju čoraz väčšiu popularitu vďaka tomu, čo sa od databázového servra očakáva - stabilita a rýchlosť. Určite pri tom poteší, že takmer pre všetky platormy je zadarmo; a čo poteší hlavne odporcov istej nemenovanej firmy z Redmondu - práve verzia pre Windows je shareware so skúšobnou dobou 30 dní, po ktorej by ste si mali zakúpiť licenciu. Tá vás príde na 200 EUR, čo si myslím nie je až tak veľa vzhľadom na to, o aký produkt sa jedná (v Sk je to momentálne zhruba 8000,-).

K tomu, aby sme si mohli niečo o tomto serveri povedať, a aby ste si mohli aj čo-to vyskúšať, budete potrebovať získať inštaláciu pre váš OS. Najjednoduchším spôsobom je stiahnuť si príslušnú verziu z internetu, príslušný server nájdete na adresách http://www.mysql.com a taktiež na http://www.mysql.org. Samozrejme po svete je roztrúsených množstvo mirrorov, najbližší (dokonca až dva) nájdete v Česku (http://www.mysql.cz a http://mysql.linux.cz).

Posledná stabilná verzia nesie označenie 3.22.32 a je dostupná ako pre UN*X systémy tak aj pre Windows. Verzie s označením 3.23.xx sú momentálne uvoľnené ako alpha release. Odporúčam teda stiahnuť práve verziu 3.22.32 pre váš OS.

Inštalácia na Windows 9x/NT/2000.

Po stiahnutí inštalačného programu MySQL pre Win32, ktorý má cca. 5 MB tento súbor spustíme. Program nás prevedie štandardnou windowsovou inštaláciou kotrú by mal každý zvládnuť bez problémov. Môžete si zvoliť cestu, kam sa MySQL nainštaluje.
Pokým neinštalujete MySQL do defaultného adresára c:mysql, budete potrebovať súbor my.cnf, ktorý je potrebné nakopírovať do koreňového adresára na disku c:. Tento môžete získať prekopírovaním a upravením súboru my-example.cnf, ktorý nájdete v adresári, do ktorého ste nainštalovali MySQL. Rovnako budete súbor c:my.cnf potrebovať aj v prípade, že vašu inštaláciu MySQL presuniete do iného adresára. V oboch prípadoch je potrebné v tomto súbore nájsť a upraviť podľa skutočnosti riadok s direktívou basedir. Na tomto riadku treba zrušiť komentár (zmazať znak

Po inštalácii odporúčam pridať do premennej PATH vo vašom systéme adresár bin z inštalácie MySQL, aby ste mohli štartovať a zastavovať server a rovnako aj spúšťať klienta a ostatné obslužné programy z príkazového riadku z ktoréhokoľvek adresára. Keď máte toto hotové, môžete naštartovať server príkazom
mysqld-shareware
mysqld-shareware --standalone (na Windows NT ako service)
Pokým chcete pridať mysqld medzi servisy na Windows NT, môžete to dosiahnuť príkazom
mysqld-shareware --install
V takom prípade mysqld štartujete a zastavujete server príkazmi
net start mysql a net stop mysql.

Pokým máte server spustený ako konzolovú aplikáciu, nie ako service na WinNT, zastavíte ho príkazom
mysqladmin -u root shutdown

Teraz, keď už máme server nainštalovaný a vieme ako ho spustiť a zastaviť, môžeme sa k nemu pripojiť. Na to využijeme klientský program mysql ktorý je dodaný v distribúcii a nájdete ho v podadresári bin, ktorý ste už (ako predpokladám) pridali do premennej PATH ako som odporúčal. Tomuto programu môžete odovzdať niekoľko parametrov, medzi ktoré patria hlavne najpoužívanejšie: užívateľské meno, heslo a databázu, ku ktorej sa pripájate. Skúste teda spustiť príkaz
mysql -u root test
Keď chcete prácu s mysql ukončiť, použite na to príkaz exit alebo quit. Zoznam dostupných príkazov získate po zadaní príkazu help.

Základným prvkom bezpečnosti je používanie hesiel pre užívateľov. MySQL sa štandardne dodáva s vytvoreným užívateľom root bez hesla. Pokým mu chcete heslo nastaviť, pripojte sa ako root k databáze mysql príkazom
mysql -u root mysql
a zadajte sql príkaz
update user set password=password('root_heslo') where user='root';
Teraz je potrebné ukončiť prácu s mysql príkazom exit a v príkazovom riadku spustiť príkaz
mysqladmin refresh
ktorý spôsobí nové načítanie prístupových práv a po ňom musíme reštartovať server (podľa manuálu toto potrebné nie je, ale realita je iná...) Keď sa už teraz chcete pripojiť k vášmu mysql servru, musíte použiť pri pripájaní aj prepínač -p:
mysql -u root -p test
mysql -u root -proot_heslo test

Všimnite si rozdiel medzi predchádzajúcimi dvoma spôsobmi pripojenia (zvýraznenú časť). Máte dve možnosti, ako heslo k mysql zadať: zadáte len parameter -p bez hesla - v takomto prípade vás mysql vyzve k zadaniu hesla, ktoré sa pri písaní zobrazuje v podobe hviezdičiek (bezpečnejší spôsob). Druhou možnosťou je zadať vaše heslo priamo za parametrom -p, v našom prípade -proot_heslo. Ak sa rozhodnete používať túto možnosť, je nutné dať pozor na to, aby ste medzi parametrom -p a heslom nezadali medzeru!

Tým máte MySQL pripravený na prácu. Zo stránok, z ktorých ste si stiahli server MySQL je možné stiahnuť si aj rôzne doplnky, ako rôzne GUI programy, Perlovské moduly a ODBC drivery. Z týchto sa budeme v našom seriáli venovať len ODBC a Perlu, kto má záujem o nejaké ďalšie programy, odporúčam preštudovanie návodu k nim.

Nabudúce sa pozrieme na inštaláciu a základné konfigurovanie MySQL na LINUXe, potom sa už vrhneme na prácu s MySQL - ozrejmíme si systém privilégií.


Autor : Developer, čítané 42495x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Štvrtok, 27. Februára 2003

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system