Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Streda, 20. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 463 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    WAP softvér: WML prehliadače, emulátory

K tvorbe WML stránok postačuje aj jednoduchý textový editor, napr. veľmi obľúbený a osvedčený Notepad. Každý, kto si svoju WML stránku takto vytvorí, by si ju však pravdepodobne chcel prezrieť aj v inej podobe ako v zdrojovom kóde, najlepšie presne v takej forme, v akej si ju budú prezerať jej návštevníci. WAP telefón je však stále pomerne nákladná záležitosť, preto je najlepším riešením použiť WAP prehliadače alebo emulátory WAP zariadení.


Práve o nich si teraz niečo povieme.

WAP prehliadače

Veľmi jednoduchým a elegantným spôsobom, ako otestovať svoje WML dokumenty alebo surfovať po Internete sú WAP prehliadače. Wap prehliadač je svojím vzhľadom a funkciami často podobný dnešným HTML prehliadačom, samozrejme s tým rozdielom, že vie zobrazovať WML stránky a interpretovať WMLScript.

Výborným príkladom je softvér s názvom Klondike. Na svedomí ho má Apache Group, tvorca veľmi známeho a obľúbeného webservera. Podobne ako Apache, aj Klondike je freeware, t. j. môžete si ho zadarmo stiahnuť z Internetu a voľne používať. Klondike vám umožní prezerať WML stránky uložené v počítači alebo na sieti. Podporuje tabuľky, obrázky vo formáte .wbmp a dovoľuje použiť obrázok ako odkaz (link). Zatiaľ vám neumožní používať WMLScript, verím však, že jeho podpora bude čoskoro dostupná. Samozrejmosťou je tlač prezeraných stránok, vytváranie a organizácia záložiek (bookmarks). Ovládanie programu je veľmi, veľmi jednoduché, mohli by ste ho inštalovať aj na policajnej stanici ;)

Testoval som ho s mojimi stránkami a celý čas sa mi javil ako veľmi stabilný. Pokiaľ sa na stránke vyskytla chyba, zobrazil chybové hlásenie. Celkovo by som Klondike zhodnotil ako veľmi silný a pritom jednoduchý nástroj na prehliadanie WML, ktorý je pri tvorbe WML vhodné doplniť aj nejakým emulátorom. Ak by ste potrebovali podporu WMLScript, alebo vám Klondike nebol celkom pochuti, môžete vyskúšať WinWap.

Ďalším spôsobom, ako prezerať/testovať WML, sú programy simulujúce mobilný telefón, PDA alebo iné WAP zariadenie. Nepodajú vám verne, ako vaša stránka bude vyzerať na tom-ktorom mobilnom telefóne, ale utvoríte si aspoň približný obraz toho, čo čaká užívateľa pristupujúceho k vašim stránkam. Ako zástupcu týchto WAP "simulátorov" spomeniem program M3Gate.

M3Gate môže fungovať samostatne alebo ako plug-in vášho web prehliadača (ktorým môže byť Internet Explorer alebo Netscape Navigator). Interpretuje WML a WMLScript podľa špecifikácie WAP 1.1, podporuje obrázkový formát WBMP a viaceré jazykové skupiny. Veľmi zaujívavou funkciou je možnosť využívať "skin-y", čo v praxy znamená, že si váš dokument môžete prezrieť na simulácii mobilného telefónu, ale aj napr. Palm-u. M3Gate pri zobrazovaní využíva fonty nainštalované na vašom počítači a dovoľuje meniť typy a veľkosti jednotlivých fontov. Ovládanie je elegantné, údaje (URL, dáta formulárov) môžete vkladať pomocou tlačidiel telefónu aj priamo z klávesnice, pri navigácii môžete opäť použiť tlačidlá telefónu, klávesnicu, alebo myš. Tlač a bookmarks sú samozrejmosťou.

Pri testovaní sa program javil ako relatívne stabilný (pri niektorých WML dokumenoch spôsobil zamrznutie počítača. Pri výskyte chýb na WML stránke zobraruje relatívne podrobný popis chyby, ktorá nastala, preto by ho mohli využívať hlavne vývojári.

Emulátory

WAP Emulátor je program, ktorý emuluje príslušné WAP zariadenie, t. j. zobrazenie WML stránky v emulátori a reálnom prístroji by malo byť identické. Emulátory sa hodia hlavne na testovanie stránok, ak chcete mať istotu, že vaša stránka bude uspokojivo vyzerať na tom-ktorom zariadení. Viac-menej je už pravidlom, že každý výrobca WAP zariadení, poskytuje aj jeho emulátor na testovacie účely. Ako príklad môže uviesť emulátor mobilného telefónu Nokia 7110. Že ide o takmer dokonalý emulátor uznáte potom, keď budete musieť všetky dáta vyťukávať na tlačidlách mobilu. Presne ako na skutočnom telefóne. Pre zobrazovanie sa už nevyužíva určitý font z vášho počítača, ale použije sa iba ten, ktorý poskytuje vlastné zariadenie.

Dúfam, že vám uvedené informácie pomôžu vybrať si pre vás najvhodnejší spôsob testovania vašich dokumentov. Ak by ste mali záujem o ďalšie prehliadače či emulátory, odpichnúť sa môžete od ktorejkoľvek vyhľadávacej služby, stránok výrobcov WAP zariadení, alebo navštívte stránky AnywhereYouGo.com. Web-based emulátory viacerých wap zariadení naájdete na stránkach Gelon.net.


Autor : Developer, čítané 6883x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Utorok, 4. Februára 2003

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system